Samardala - Bulharský medový česnek

Neohodnoceno

Voňavé a chutné bylinné bulharské koření.

Dostupnost Skladem (4 ks)
Možnosti doručení
65 Kč / ks 216,67 Kč / 100 g
Samardala - Bulharský medový česnek
Neohodnoceno

Složení: Samardala -  Bulharský medový česnek (Nectaroscordum siculum bulgaricum-folium), sůl

 

Samardala, nebo též Bulharský medový česnek je tradiční bulharská bylina, o které většina lidí ví, že se používá k výrobě tzv. barevné soli. Tato bylinná sůl se stejnojmenným názvem jako samotná bylina je typické bulharské koření, které se skládá ze sušených listů bulharského medového česnek a soli. Medový česnek patří do rodiny allium a je endemická na Balkánském poloostrově. Z této silně aromatické byliny se rozemletím jejích listů s kuchyňskou solí stává pověstné a typické bulharské koření.

Toto koření má nejen téměř návykovou chuť, ale je velmi zdravé, díky účinkům bulharského medového česneku, které je možné přirovnat k našemu medvědímu česnku. 

 

Samardala je nejběžnější na Balkáně. Její druh v přírodě není tak dobře známý. Má třípatrovou stopku, ze které na jaře vyrůstají krásné malé zvonky.

Chuť zdravé a voňavé samardaly je silná, hořká a kořeněná, zvláště když je rostlina svěží a více připomíná křen. Je málo známou skutečností, že rostlina je zařazena na seznam užitečných rostlin podle zákona o léčivých rostlinách. Má to velmi dobrý důvod.

Aromatická rostlina obsahuje specifický éterický olej, steroly, třísloviny a flavonoidy, které v kombinaci mají silný protizánětlivý účinek. S imunitním systémem dělají zázraky a stimulují jej k plné rychlosti. 

V Bulharsku na základě vědeckých výzkumů vědci provádí řadu studií účinků samardaly z důvodů prevence onkologických onemocnění.

V Bulharsku se samardala vyskytuje ve volné přírodě hlavně ve východní části balkánských hor, v oblastech Sliven, Stara Zagora a Strandzha.

V severozápadní části země je považována za druh divoké cibule, což je způsobeno jejím místním názvem – psí cibule. V jižním a jihozápadním Bulharsku je známá jako střihač. Jako koření se samardala konzumuje sušená a jemně mletá, smíchaná se solí a také v této oblíbené kombinaci vám ji nabízíme.

 

Použití:

Samardala se používá na úpravu teplých i studených jídel a pokrmů. Při přípravě teplých jídel je vhodné samardalu použít až při konečné úpravě pokrmu. Při vařené či pečení by medový česnek dostal hořkou chuť a ztratil by něco ze svých vhodných účinků. (O zdravotních účincích nemůžeme z důvodů evropské legislativy nic uvést)

 

Samardalu můžeme použít na sendviče s máslem, sendviče s masem, pizzu, vařená vejce, krevety, brambory, zeleninu, přílohy a samozřejmě na cokoli jiného podle vlastní chuti!

 

Skladování: Skladujte v suchu a teplotě do 25°C. Nevystavujte přímému slunečnímu záření.

 

Upozornění: Výrobek není určen jako náhrada pestré stravy. Není vhodné pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Uchovejte mimo dosah dětí. Možná přecitlivělost na obsažené látky.

 

Doplněk stravy

 

Výrobce: Blue Bloom s.r.o.

 

Země původu:Bulharsko

Vyrobeno v ČR

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: